لمینت دندان
لمینت دندان
آوریل 9, 2019
ایمپلنت و پروتز
ایمپلنت و انواع پروتزهای دندانی
آوریل 9, 2019

بیلیچینگ دندان

داشتن دندان های سفید برای همه ما یک ایده آل محسوب می شود، اما با گذشت زمان و بر اثر جویدن زیاد، طبیعتا دندان ها تغییر رنگ می دهند و مواد غذایی به زیر دندان رفته و رسوب می کند. همین امر موجب میشود رنگ زردی که زیر مینای دندان وجود دارد مشخص شود.

مسواک زدن تنها سبب می شود که ذرات غذا از بین دندان ها خارج شود و نمی تواند سبب سفیدی دندان گردد. امروزه سفید کردن طولانی مدت دندان که نام علمی آن “بلیچینگ دندان” است از دسته روش های جدید برای داشتن دندان هایی زیبا به شمار میرود که علاوه بر تمیز کردن دندان و خروج جرم و ذرات درخشش و سفیدی زیبایی نیز به دندان میبخشد. بلیچینگ دندان با لیزر یکی از روش‌هایی است که برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود. این کار سبب روشن شدن رنگ مینا و عاج دندان می‌شود. با استفاده از روش سفید کردن با لیزر می‌توانیم در عرض کمتر از یک ساعت و نیم، رنگ دندان‌ ها را بین دو تا شش درجه روشن‌ تر کنیم. در ادامه با این متد جدید و پرطرفدار آشنا خواهیم شد.

طبق بررسی های انجام شده از سوی FDA اصلاح سفید کردن دندان یعنی برگشت به رنگ اولیه دندان، اما اصطلاح بلیچینگ دندان زمانی استفاده میشود که شما می خواهید دندان هایتان سفید تر از آنچه در وضعیت اصلی است نشان داده شوند.
یک سری محصولات از قبیل خمیر دندان ها و یا آدامس های سفید کننده دندان وجود دارد که سبب می شود برخی از لکه های موجود بر روی دندان از بین برود و کمی دندانها رنگ روشنتری بگیرند که البته نباید به صورت مکرر استفاده شود.

اما اگر بدنبال بلیچینگ هستید و می خواهید شاهد دندان هایی سفید و زیبا برای مدت طولانی تری باشید در ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

در روش بلیچینگ دندان به میزان رنگ دندان فرد از ماده پراکسید هیدروژن استفاده می شود که از سوی ADA نیز تأیید شده است و می تواند سبب سفید و صدفی شدن دندان ها شود.
حال سوال اینجاست که آیا من می توانم کاندید بلیچینگ دندان باشم؟ دقت کنید که در ابتدای امر می بایست فرد مورد نظر به پزشک مراجعه کند تا مشخص شود که وضعیت دندان های وی به چه صورتی است. افرادی که سیگاری هستند در طول بلیچینگ دندان نباید از سیگار و موادهای نیکوتین دار استفاده کنند. به طور کلی تمامی افراد در صورت داشتن دندان سالم می توانند از بلیچینگ دندان برای داشتن دندان سفید استفاده کنند.

مزایا و میزان ریسک بلیچینگ دندان

بارها سوال شده است که آیا بلیچینگ دندان دارای معایب است؟ در این بخش مزایا و معایب بلیچینگ دندان را مورد بررسی قرار می دهیم. زمانی که مواد بلیچینگ دندان وارد دندان های شما می شود معجزه رخ می دهد! این مواد سبب می شود که تمامی ذرات رنگی درون شیارها خارج شده و این منافذ بسته شوند. مهم ترین مزایای بلیچینگ دندان این است که به شما لبخندی زیبا هدیه می دهد. شاید تنها درصد ریسکی که برای بلیچینگ دندان گزارش شده است حساسیت های پس از بلیچینگ دندان باشد که 1 الی 3 روز بعد بر طرف خواهد شد.

طبق بررسی های انجام شده مواد بلیچینگ دندان تنها بر روی 10 درصد از سطح مینای دندان تأثیر می گذارد و هیچ منبعی تا به امروز گزارش نکرده است که این محصول سبب آسیب رسی به عصب دندان شما می شود. بنابراین بلیچینگ دندان در صورتی که توسط دندانپزشک متخصص انجام شود به هیچ عنوان روند منفی نداشته و بسیار نتیجه بخش است. افرادی که از بلیچینگ دندان استفاده می کنند اعتماد بنفس بیشتری خواهند داشت.

میزان دوام بلیچینگ دندان بستگی به شرایط دهان و دندان هر فرد دارد و عموماً متغیر است. بهتر است شیوه زندگی، رژیم غذایی افراد رعایت شود. در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه روتین به دندانپزشک می توانید برای همیشه از داشتن دندان های سفید و درخشان لذت ببرید. پس از بلیچینگ دندان مصرف قهوه و سایر نوشیدنی های رنگ دار باید به حداقل برسد.

نکات کلیدی ماندگاری بلیچینگ دندان

با افزایش سن و استفاده از قهوه و چای میزان لکه های دندان افزوده می شود و البته افراد مسن بیشتر در معرض خشکی دهان هستند و این موضوع خود دلیلی بر کاهش سفیدی دندان است. بهترین روش برای بلیچینگ دندان در منزل استفاده از جوش شیرین، پراکسید هیدروژن و سرکه سیب است، البته مسواک زدن و نخ دندان و زغال چوب فعال نیز بسیار تأثیر گذار است. اگرچه بلیچینگ دندان در منزل تا حد زیادی قابل قبول است اما بلیچینگ دندان در مطب دکتر سبب می شود که میزان سفیدی بیشتر شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *