سیگار کشیدن و مشکلات دهان و دندان
ژوئن 7, 2020
لمینت سرامیکی دندان
نوامبر 14, 2020

کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از روش های ساده و بسیار کاربردی برای زیبایی دندان استفاده از روش کامپوزیت است که علاوه بر مقرون به صرفه بودن بسیار موثر است، در این مقاله از وب سایت دکتر مهسا فربد به بررسی این روش درمانی می پردازیم

مزایای کامپوزیت دندان

  •  این درمان نسبتاً کم هزینه آسیبی به ساختار اصلی دندان نمی‌زند.
  • باندینگ دندان درمانی سریع است که ظرف کمتر از یک ساعت انجام می‌شود.
  • کامپوزیت دندانی در یک جلسه کامل می‌شود، حال آن که ونیر و روکش تعداد ویزیت‌های بیشتر و رفت وبرگشت به لابراتوار را ایجاب می‌کند.
  • مواد باندینگ در سایه‌های رنگی مختلف در دسترس است و دندانپزشک دامنه انتخاب گسترده‌ای دارد تا بتواند دندان را با مواد همرنگ بقیه دندان‌ها ترمیم کند.
  • آماده‌سازی و تراش دادن دندان‌ها در باندینگ حداقل است.
  • در کل نیازی به بی‌حسی ندارد، مگر آن که از مواد باندینگ برای پر کردن دندان پوسیده استفاده شود.

مراحل انجام باندینگ

آماده‌سازی

معمولا انجام این درمان به بی‌حسی موضعی نیاز ندارد، مگر اینکه از عمل باندینگ برای ترمیم دندان پوسیده استفاده شود. از یک راهنمای سایه برای انتخاب رنگ رزین کامپوزیت که در تطابق نزدیکی با رنگ دندان‌ها قرار داشته باشد، استفاده می‌شود. سپس سطح دندان، برای کاهش لبه‌ها و همچنین آماده‌سازی مینای دندان برای اتصال مواد، صیقل داده خواهد شد.

اتصال

مقداری ژل/ مایع آماده‌سازی کننده‌ی دندان، در محل اتصال استفاده خواهد شد. این کار طی یک تا سه مرحله، بسته به تکنیک انتخابی برای هر دندان، انجام خواهد شد. این کار به چسبندگی ماده‌ی باندینگ به دندان کمک می‌کند. سپس رزین کامپوزیت همرنگ دندان در محل خود قرار داده شده و به شکل دلخواه در آورده می‌شود. در نهایت از نوری شدید و آبی‌رنگ برای استقرار و سخت کردن این ماده استفاده می‌شود.

صیقل‌ دهی

پس از اینکه مواد در جای خود قرار گرفتند، پزشک و بیمار هر دو، با هم نتایج را بررسی خواهند کرد و پس از تأیید بیمار، عملیات صیقل‌دهی نهایی آغاز خواهد شد.

مدت زمان درمان باندینگ دندان

کامپوزیت دندان با توجه به شدت مشکل از 5 دقیقه تا 4 ساعت زمان می‌برد. این درمان را می‌توان در یک جلسه کامل کرد. دندانپزشک گاهی از بیمار می‌خواهد که 4 ساعت در مطب بماند تا درمان کامل شود.

ماندگاری کامپوزیت دندان

طول عمر مواد باندینگ به مقدار مواد به کار برده شده و اهتمام بیمار در رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. در هر حال طول عمر مواد کامپوزیت عموماً سه تا ده سال است و پس از آن نیاز به تجدید یا ترمیم دارد.

آیا انجام باندینگ دندان‌ها با درد همراه است؟

خیر، باندینگ کاملاً بدون درد است و از آنجایی که غالباً در این درمان بخش بسیار کوچکی از دندان برداشته می‌شود، از بی‌حسی نیز در این درمان استفاده نمی‌شود.

آیا باندینگ یک درمان بنیانی محسوب می‌شود؟

خیر. در حال حاضر باندینگ کامپوزیت شیوه‌ای بدون تغییر در دندانپزشکی است. بر خلاف ونیرهای سرامیکی، نصب این کامپوزیت‌ها در اکثر موارد با تغییرات بسیار اندکی در دندان همراه خواهد بود، حتی در برخی از موارد هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود.

آیا دندان‌هایی که تحت باندینگ قرار گرفته‌اند به مراقبت‌های بیشتری نیازمندند؟

محدودیت‌های اندکی وجود خواهند داشت. معمولاً توصیه می‌شود که از گاز زدن به اجسام سخت مانند تکه‌های یخ و شیرینی‌ها سفت خودداری کنید. از جویدن ناخن‌ها نیز باید اجتناب شود.

آیا باندینگ کامپوزیت، درمانی هزینه‌بر محسوب می‌شود؟

هزینه‌ی انجام باندینگ، بسته به شیوه‌ی انجام آن، مواد مورد استفاده و تجربه‌ی پزشک‌ متخصص دندانپزشکی زیبایی، متفاوت خواهد بود. معمولاً باندینگ کامپوزیت، به عنوان درمانی بسیار کم‌هزینه در میان تمام درمان‌های زیبایی دندانی شناخته می‌شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *