عادت های غلطی که به دندان ها آسیب می زنند

عادت های غلز خود را کنترل کنیم

برخی از عادت های بد وجود دارند که اکثر مردم هم آن را دارند و این عادت ها باعث خراب شدن دندان هایشان می شود. از جمله این عادت ها می توان به جویدن یخ، نوشیدن  نوشابه،خوردن قهوه و سیگار کشیدن اشاره کرد.

با کنترل این عادت ها میتوانیم تا حد زیادی از بروز آسیب به دندان ها جلوگیری کنیم. در ادامه این مطلب از وب سایت دکتر مهسا فربد بطور مختصر به شرح این عادات میپردازیم. با ما همراه باشید…

 

جوییدن یخ

جویدن و خورد کردن قطعات یخ معمولا حس خوبی به افراد مخصوصا در سنین کودکی میدهد. و در برخی این کار به یک عادت تبدیل شده و شاهد هستیم در سنین بالاتر نیز انجام می شود. اما فشار دادن دندان روی یخ‌ها می‌تواند آن‌ها را بخراشد و یا حتی باعث شکستن آن‌ها شود حتی خوردن آب و غذای یخ و سرد می‌تواند به دندان آسیب برساند.

آب‌نبات و نوشابه

خوردن ابنبات و شکلات‌های شیرین باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. نگه داشتن این حجم از شکر و اسیدها آسیب فراوانی به مینای دندان وارد می‌کند. نوشابه نیز دارای مقدار فراوانی شکر، اسید فسفریک و سیتریک است که ضرر شدیدی به مینای دندان وارد می‌کند. نوشابه‌های رژیمی دارای شکر نیست اما از شیرین کنندهای مصنوعی دیگری استفاده می‌شود

Piercing زبان

سوراخ کردن زبان ممکن است یک مد روز جالب باشد اما فلز استفاده شده می‌تواند باعث آسیب دندان‌ها شود. سوراخ کردن لب‌ها نیز همین مشکل را دارد و به لثه‌ها آسیب جدی وارد می‌کند و سر انجام منجر به از دست دادن دندان‌ها می‌شود. از آنجا که دهان محلی برای وجود باکتری‌هاست ایجاد یک سوراخ در آن خطر ابتلا به عفونت و زخم را بالا می‌برد.

استفاده از دندان به عنوان ابزار کار

استفاده از دندان ها به عنوان ابزار یکی از خطرناک ترین عادت های غلطی است که اکثر افراد به آن دچار هستند. اینکه هر زمان انجام دادن کاری از عهده دست ها خارج است دندان ها به کمکمان بیایند یک عادت اشتباه است که به دندان ها آسیب جدی می زند. باز کردن درب نوشابه، سس، بسته‌ها با دندان‌ها باعث می‌شود مشکلاتی برای دندان‌ها ایجاد کند. بنابراین بهتر است عادت استفاده از دندان‌ها به عنوان ابزار را ترک کنیم

مهرداد محمدی در کلینیک دندانپزشکی دکتر فربد

سیگار کشیدن

داشتن لبخندی زیبا و دندان های سفید و درخشنده برای همه خوشایند است پس با کشیدن سیگار این زیبایی را به یک ظاهر کاملا زشت و ناپسندیده تبدیل نکنیم.

سیگار و سایر محصولاتی که تنباکو دارد هم باعث لکه‌های دندان می‌شود و هم باعث ایجاد عفوت و مشکلات لکه می‌شوند. همچنین دخانیات باعث بروز سرطان دهان، دندان، لثه و لب می‌شود. اگر شما به دنبال یک دلیل برای ترک د دخانیات هستید، به زیبای بلخندتان فکر کنید!

جویدن مداد

آیا شما هم هنگام تمرکز یا مطالعه مداد خود را می‌جوید؟ این عادت مانند همان جویدن یخ به دندان‌ها آسیب جدی وارد می‌کند. بجای این بهتر است یک آدامس غیر شیرین بجوید تا بزاق دهانتان افزایش یابد که باعث قوی‌تر شدن و محافظت از مینایی دندان در برابر اسیدهای مضر می‌شود.

آب میوه غیر طبیعی

آب میوه‌ها سرشار از ویتامین‌های مفید هستند اما همزمان میزان زیادی شکر نیز در آن وجود دارد.(بخصوص آبمیوه های غیرطبیعی) برای مثال تنها 10 گرم قند بیشتر در نوشابه پرتقالی نسبت به آب میوه پرتقالی وجود دارد و باید گفت که همچنان از قند بالای برخوردار است. برای کم کردن این مقدار بهتر است کمی آب میوه را با مخلوط کردن آب رقیق کنید.