بیلیچینگ دندان
آوریل 9, 2019
ارتودنسی دکترفربد
بهترین سن درمان ارتودنسی
جولای 2, 2019

ایمپلنت و انواع پروتزهای دندانی

ایمپلنت و پروتز

ایمپلنت دندان نوعی پیچ تیتانیوم است که از طریق جراحی در استخوان آرواره قرار داده می شود. طی پروسه ای به نام اسئواینتگریشن (Osseointegration) ایمپلنت در استخوان فرو می رود تا یک تکیه گاه ثابت برای پست دندان یا پیچی ایجاد کند که از کراون (تاج دندان) یا بریج پشتیبانی می کند. ایمپلنت مثل دندان طبیعی عمل می کند و به نظر می رسد و جایگزین دائم و مناسبی برای دندان های از دست رفته محسوب می شود.

اتصال داخلی ایمپلنتیعنی قسمت انتهایی تاج به داخل ریشه داخل شود. که در حال حاضر بیشتر از این نوع ایمپلنت استفاده میگردد زیرا این نوع  استتیک بهتری دارد.از قطر ۳ میلیمتر کمتر امکان ایجاد internal connection (اتصال داخلی) به کم قطر بودن فیکسچر وجود ندارد زیرا باعث ضعیف شدن بدنه ایمپلنت می شود که به همین دلیل در این قطر از (اتصال خارجی) External Connection استفاده می گردد.

Mini Implant  (مینی ایمپلنت) به ایمپلنتی گفته می شود که کمتر از ۳ میلیمتر قطر داشته باشد که برای موارد موقتی استفاده می گردد.برای مثال به مدت ۶ ماه تا یکسال برای زمانیکه جراحی کامل دهان صورت می گیرد امکان دارد احتیاج باشد برای 6ماه پروتز دندان موقت به بیمار داده شود که در این مورد میتوان از 2 یا 3 مینی ایمپلنت دندانی استفاده کرد تا یک دست دندان موقت برای بیمار ساخته شود و در صورتیکه ایمپلنت های دندانی اصلی به مرحله استفاده میرسند مینی ایمپلنت ها حذف می گردد. تیتانیوم  استفاده شده در ایمپلنت دندانی پنج مورد می باشد که به هر نوع آن گرید 1 تا 5 گفته می شود.

گرید 1 : یعنی اینکه فلز از جنس تیتانیوم خالص میباشد و یک بار آبدیده شده ، آبدیده کردن یا  Heat Treatment به منظور محکمتر کردن ایمپلنت دندانی انجام می گردد.
گرید 2: یعنی دو بار آبدیده شده و همینطور تا به آخر به جز گرید 5 که یک اشتباه اصطلاحی است که در این مورد تیتانیوم آبدیده نشده با ترکیب آلومینیوم و وانادیوم تبدیل به یک آلیاژ سخت می شود که از گرید 4 هم مستحکم تر است.هر چه گرید بالاتر رود تیتانیوم مستحکم تر خواهد بود و در برابر فشارهای آکلوزالی مقاوم تر و هر چه خالص بودن تیتانیوم بیشتر باشد میزان استوانتگریشن زیادتر میشود پس بر این اساس بهترین گرید برای ساخت ایمپلنت دندانی گرید 4 می باشد زیرا هم از تیتانیوم خالص ساخته شده و هم از استقامت بیشتری بهره مند است.

ایمپلنت های دندان از چه چیزی ساخته شده اند؟

رایج ترین موادی که ایمپلنت دندان از آن ساخته می شود تیتانیوم و زیرکونیا هستند. پزشک قبل از برنامه ریزی برای انجام پروسه ایمپلنت دندان، تصمیم می گیرد که کدام گزینه برای شما مناسب تر است.

تیتانیوم:

دهه ها از ایمپلنت تیتانیوم استفاده می شده. تیتانیوم یک ماده زیست سازگار است که همین امر باعث شده برای انجام اسئواینتگریشن گزینه مناسبی باشد. تیتانیوم یک ماده بادوام، سبک و مقاوم در برابر پوسیدگی است. ایمپلنت های ساخته شده از تیتانیوم درصد موفقیتی نزدیک ۹۳% دارند. افرادی که آلرژی دارند باید تست MELISA انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که ایمپلنت سبب بروز هیچ مشکلی نمی شود، که البته این اتفاق هم به ندرت رخ می دهد.

زیرکونیا:

ایمپلنت های سرامیکی دندان به تخصص و مهارت بیشتری نیاز دارند تا به درستی در جای خود قرار بگیرند. علت این امر این است که دوام این نوع ایمپلنت ها کمتر است و یک تکه هستند. اباتمنت و کراون از زیرکونیا ساخته شده اند، در حالی که بدنه اصلی ایمپلنت از تیتانیوم درست شده است. ایمپلنت های زیرکونیا از نظر زیبایی در سطح بالاتری قرار دارند. این ایمپلنت ها همرنگ دندان هستند که همین امر باعث شده طبیعی تر به نظر برسند.

اجزای تشکیل دهنده  ایمپلنت دندانی

 • ریشه ( فیکسچر)
 • تاج (آباتمنت)
 • کاور اسکرو
 • هیلینگ آباتمنت یا Gingival Former
 • پیچ اتصال آباتمنت به فیکسچر
 • قطعات اتصال ریشه به دست دندان locator /ball & socket
 • پلاستیک آباتمنت برای ساخت آباتمنت با اشکال خاص و دلخواه

زمان لازم برای جوش خوردن ایمپلنت دندانی

 • فک پایین – سه ماه
 • فک بالا – پنج ماه

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندان، بسته به این که جایگزین چند دندان می شوند، در سه دسته بندی قرار می گیرند. می توانید تنها یک دندان یا چندین دندان مجاور را ترمیم کنید یا از یک قوس کامل دندان مصنوعی استفاده کنید.

ایمپلنت تکی دندان:

اگر تنها یک دندان تان را از دست داده اید، این ایمپلنت یک کراون را پشتیبانی می کند. این نوع ایمپلنت ریشه دندان را جایگزین می کند که نشان می دهد استخوان هنوز هم تحریک می شود. این نوع ایمپلنت معمولا برای دندان های جلویی پیشنهاد می شود.

ایمپلنت تکی جایگزین مناسبی برای بریج است چون دیگر نیازی به آسیب زدن به دندان های اطراف و قرار دادن بریج نیست. این نوع ایمپلنت به خود تکیه دارد و عملکرد و زیبایی مناسبی را برای بیمار فراهم می کند.

ایمپلنت چندتایی دندان:

این نوع ایمپلنت یک گزینه مناسب برای افرادی است که چندین دندان مجاور را از دست داده اند. در این روش، برای ترمیم هیچ یک از دندان های مجاور نیازی به تراشیده شدن ندارند. برای ایمپلنت چندتایی دندان حداقل به دو میله دندانپزشکی (rods) نیاز است. البته تصمیم نهایی بعد از بررسی موقعیت دهان توسط جراح گرفته می شود.

ایمپلنت کامل دندان:

در این نوع ایمپلنت برای بخشیدن لبخندی زیبا به بیمار، به جایگزین کردن تمام دندان ها نیاز است. ایمپلنت های کامل دندان می توانند دائمی یا قابل برداشتن باشند. در اولین مورد معمولا از ۴ ایمپلنت استفاده می شود. در حالی که گزینه دوم گاهی می تواند با ۲ ایمپلنت انجام شود. در این شرایط، اگر دندانی باقی مانده باشد آن را می کشند. در این نوع ایمپلنت، دندان مصنوعی با توجه به صورت و دهان فرد طراحی شده و به فرد ظاهری طبیعی می دهد.

سن مناسب برای انجام ایمپلنت | دکتر مهسا فربد

باید تا سن ۱۸ سالگی دست نگه داشت تا اسکلت صورت فرم کامل خود را بگیرد در غیر این صورت امکان دارد در آینده ایمپلنت دندانی کوتاه تر به نظر برسد. در بعضی موارد مثلا اگر تعدادی ایمپلنت دندانی در یک ناحیه کاشته شده باشد و پروتزی به شکل بریج روی ایمپلنت ها نصب شده باشد مقاومت بریج جلوگیری میکند از رشد اسکلتال در آن ناحیه و ببر این اساس این بیمار دچار دفرمتی صورت می گردد اما بعد از ۱۸ سالگی هیچ محدودیت وجود نداشته و تا هر سنی میتوان ایمپلنت دندانی انجام داد.

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

مزایا:

 • راه حلی مناسب برای کل طول عمر است.
 • گزینه بادوام تری برای جایگزینی دندان است.
 • هیچ مشکلی برای صحبت کردن، خندیدن و غذا خوردن ایجاد نمی کند.
 • استخوان را تحریک می کند و مانع از بازجذب می شود.
 • درصد بالای موفقیت
 • ظاهری همچون دندان طبیعی

معایب:

 • گران قیمت بودن
 • پروسه قرارگیری آن ها می تواند طولانی باشد.
 • ممکن است به انجام پروسه های اضافی نیاز باشد.
 • برخی از بیماران به تیتانیوم آلرژی دارند.

سوالات متداول

آیا ایمپلنت دندان بی خطر است؟

ایمپلنت های دندان، درصد موفقیت خیلی بالایی دارند (چیزی حدود ۹۳%). این روش نسبت به ۵۰ سال پیش که برای اولین بار انجام شد، پیشرفت کرده و بهتر شده است. اگر این جراحی توسط یک متخصص باتجربه انجام شود خطر کمی وجود دارد و یا اصلا خطری وجود ندارد. احتمال بروز عوارض جانبی نیز خیلی پایین است.

ایمپلنت های دندان تا چه مدت دوام دارند؟

اگر از این ایمپلنت ها به درستی مراقبت شود می توانند یک گزینه مناسب برای کل طول عمر باشند. ایمپلنت معمولا یک روش ترمیم دائمی در نظر گرفته می شود. ممکن است نیاز باشد که کراون بعد از ۱۵ سال عوض شود اما نیازی به تعویض پست دندان نیست. اولین ایمپلنت موفق برای بیش از ۳۰ سال در بدن بیمار باقی مانده بود. او با وجود همان ایمپلنت به خاک سپرده شد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *