سن طلایی برای ارتودنسی دندان کودک

برای اغلب والدین در زمان ارتودنسی کودکان این سوال به وجود می آید که چه زمانی برای ارتودنسی دندان کودک مناسب است؟ به دلیل اینکه زمان ارتودنسی کودک بسیار حائز اهمیت می باشد.

هر آنچه لازم است در مورد ارتودنسی دندان کودک بدانید

همه سوال هایی که از یک ارتودنتیست پرسیده می شود، اکثرا حول دو محور اصلی می چرخد:

ارتودنسی دندان کودک

– چه سنی در کودکان برای ارتودنسی مناسب است؟

– چه سنی می توانند ارتودنسی کنند؟

همه چیز در ارتودنسی مانند هر موضوع دیگری بستگی به عوامل مختلف دارد. بعضی از کودکان نسبت به بعضی دیگر زودتر به ارتودنسی نیاز پیدا می کنند. بعضی از آن ها نیز بسیار خوش شانس هستند که هرگز به این کار نیاز پیدا نمی کنند. ژنتیک و مراقبت از بهداشت و سلامت دهانی می تواند نقش مهمی را در این مورد ایفا کند.

کودکان در چه سنی ارتودنسی انجام دهند؟

از آن جایی که هیچ سن دقیقی برای ارتودنسی یک کودک وجود ندارد، به همین دلیل انجمن های بین المللی ارتودنسی در دنیا پیشنهاد می کنند که کودکان را به نزد یک ارتودنتیست ببرید. این ملاقات با دندان پزشک نباید دیرتر از سن هفت سالگی باشد. در این زمان ارتودنتیست می تواند وضعیت راه تنفسی کودک، بایت و عادات بهداشتی او را مورد ارزیابی قرار دهد. ارتودنتیست می تواند تعیین کند که آیا براکت ها یا دیگر درمان های ارتودنسی برای کودک نیاز است یا نه.

بنابراین سن هفت سالگی می تواند پاسخ این سوال باشد. اما این که چه زمانی ارتودنسی انجام دهند، معمولا بین سنین 9 تا 14 سال می تواند پاسخ سوال شما باشد.

علائم اولیه برای نیاز به ارتودنسی

کودکان ممکن است علائم هشداردهنده مختلفی را از مشکلات ارتودنسی در سن 7 سالگی از خودشان نمایش دهند:

✔زود از دست دادن یا دیر از دست دادن دندان

✔مشکلات گاز زدن و جویدن

✔تنفس دهانی

✔مکیدن انگشت یا دیگر عادات بهداشتی ضعیف

✔شلوغ بودن دندان ها، قرار گرفتن نامنظم آن ها و بیرون زدگی دندان

✔فک هایی که صدا تولید می کنند، جایجایی دارند، جلوآمدگی یا تورفتگی دارند.

✔تکلم سخت

✔گاز گرفتن گونه

✔جلوزدگی دندان ها

✔دندان هایی که شکل و حالت قرارگیری نرمالی ندارند.

✔ناتعادلی در شکل و قرینگی صورت

✔دندان قروچه کردن

اگر یک شخص یک یا دو مورد از این مشکلات را قبل از سن 7 سالگی از خودش نشان دهد، نیازی نیست که برای چکاپ ارتودنسی منتظر بماند. هرچقدر که خانواده زودتر با متخصص در این زمینه صحبت کنند، زودتر می توانند مراقبت های مربوط به ارتودنسی را انجام دهند.

در طول چکاپ ارتودنسی چه انتظاراتی باید داشت ؟

چکاپ ارتودنسی یک فرصت یادگیری برای ارتودنتیست، کودک و والدین می باشد. در این جلسه ملاقات، ارتودنتیست به مشکلات رشد فک یا هرگونه مشکلی در دندان پی می برد.

در بعضی از موارد، ارتودنتیست متوجه می شود که دندان کودک صاف است و بایت او مشکلی ندارد. یا این که مشکلی را تشخیص می دهد و با معاینه و عکس، زمان دقیق شروع درمان را تعیین می کند. ممکن است در بعضی از موارد هم مشکلاتی را مشاهده کند که نیاز به درمان سریع تر دارد.

درمان اولیه ارتودنسی چیست ؟

درمان اولیه ارتودنسی به بهبود جریان هوا از راه دهان کمک می کند و باعث می شود که کمترین مشکلی در راه تنفس، مشکلات دهانی و بایت کودک به وجود نیاید. همچنین به ارتودنتیست اجازه می دهد که مشکلاتی را برطرف کند، که هنگام متوقف شدن رشد فکی کودک، امکان پذیر نیست.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک ارتودنتیست یک درمان ارتودنسی اولیه را به شما پیشنهاد می دهد، که این دلایل شامل موارد زیر هستند:

✔فضای کافی در دهان کودک به منظور کاهش خطر شلوغی و به هم ریختگی دندان ها

✔بهبود قرینگی صورت

✔جلوگیری از تروما برای جلوزدگی دندان های جلویی

✔بهبود فضای بین دندای برای دندان هایی که هنوز بیرون نزده اند.

✔کاهش نیاز برای کشیدن دندان یا جراحی فک

✔کاهش زمان درمان ارتودنسی در آینده

✔بهبود بایت بد که ممکن است باعث پوسیدگی دندان، بیماری لثه، جویدن نامناسب، مشکلات تکلم و … شود.

ارزیابی ارتودنسی اولیه بسیار ارزشمند است زیرا ارتودنتیست را قادر می سازد تا به بهبود مشکلات بهداشتی دهانی کودک در سن کم کمک کند. این ارزیابی همزمان تضمین می کند که والدین می توانند لبخند سالم و زیبا را به کودک خود هدیه دهند.