شبنم قلی خانی در مطب دکتر فربد

لمینت سرامیکی دندان

پرسلن چینی نوعی سرامیک است که خاصیت بالایی از خود نشان می دهد و برای ساخت لمینت سرامیکی دندان استفاده می شود. در حقیقت زمانی که نام لمینت سرامیکی دندان می آید منظور همان پوسته ای است که به اندازه دو میلی متر از پرسلن چینی جدا شده و بر روی دندان انسان قرار می گیرد.

این پرسلن چینی در آزمایشگاه ها وجود دارد و همیشه افراد مشغول تراشکاری بر روی آن برای ساخت لمینت سرامیکی مختلف هستند. لمینت سرامیکی دندان هزینه نسبتا بالایی دارد و مقاومت بسیار بیشتری نسبت به لمینت کامپوزیتی دندان دارد. همچنین زیبایی و طراحی بهتری بر روی دندان از خود نشان می دهد.

به اشتباه در میان جامعه رایج شده است که لمینت دندان می تواند به دندان های اصلی آسیب های زیادی وارد کند. این تفکر اشتباه است و سرچشمه آن از پزشک هایی است که تجربه کافی در انجام این کار نداشته اند. لمینت دندان دو نوع خاص دارد. لمینت سرامیکی دندان و لمینت کامپوزیتی دندان از انواع این دو نوع هستند که بیمار ها استفاده می کنند. لمینت سرامیکی دندان طرفدار بیشتری دارد اما لمینت کامپوزیتی دندان نیز هزینه کمتری دارد.

لمینت کامپوزیتی دندان

لمینت کامپوزیتی دندان نیازی به ساخته شدن در آزمایشگاه ها ندارد و دیگر زمانی در نزد پزشک قرار نیست به هدر برود. لمینت کامپوزیتی دندان خود مانند یک لایه آماده است و به وسیله اشعه بر روی دندان های اصلی قرار می گیرد. معمولا افرادی از لمینت کامپوزیتی دندان استفاده می کنند که دندان های شان دچار شکستگی و خراش های جزئی شده است. این لایه می تواند مانند یک محافط برای این دندان ها عمل کند و همچنین زیبایی خود را به وجود می آورد.

لمینت کامپوزیتی دندان از لحاظ قیمت بسیار مناسب تر است و با سرعت بیشتری بر روی دندان نصب می شود. البته لمینت کامپوزیتی دندان هم مانند همان لمینت سرامیکی دندان در شاخه زیبایی قرار می گیرد و زیبایی و سفیدی مناسبی را بر روی دندان ها ایجاد می کند

مهرداد محمدی در کلینیک دندانپزشکی دکتر فربد

آسیب لمینت سرامیکی و کامپوزیتی به دندان ها

مهم ترین چیز در انجام لمینت دندان این است که شما از دندانپزشک خود آگاهی کامل داشته باشید و بدانید که او به خوبی می تواند لمینت دندان را بر روی دندان های شما انجام دهد. هر پزشکی در ابتدا سعی می کند که عکس های کاملی از وضعیت فعلی دندان ها و فک شما داشته باشد. دندانپزشک به وسیله این عکس ها می تواند ایراد های فعلی دندان های طبیعی تان را متوجه شود و قبل از انجام لمینت دندان آنها را ترمیم کند. گاهی وقت پزشک به شما می گوید که نباید لمینت دندان را انجام دهد. در این شرایط پزشک به خوبی می داند که لمینت دندان ممکن است به دندان های اصلی شما آسیب وارد کند و در چنین شرایطی شما می توانید روش های دیگری مانند ارتودنسی را بر روی دندان های خود انجام دهید.

فواید لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

مانند تمامی جراحی های زیبایی دیگر، لمینت دندان هم دارای فواید زیادی است که شما می توانید به خوبی آنها را بر روی دندان خود احساس کنید. بزرگ ترین مزیت لمینت دندان این است که مردم نمی توانند فرق پوسته لمینت و دندان های اصلی شما را متوجه شوند. دلیلش این است که دندانپزشک لمینت دندان را دقیقا مطابق دندان های فعلی شما آماده می کند و تشخیص رنگ و برآمدگی آنها کاملا سخت خواهد بود. مشکل دندان های طبیعی این است که با مصرف زیاد سیگار، قهوه و چنین مواردی می توانند تغییر رنگ دهند یا ضعیف تر شوند که لمینت دندان چنین مشکلی را ندارد. لمینت دندان با مواد بسیار محکمی ساخته می شود که در برابر چنین مواردی کاملا مقاوم هستند و هیچگونه تغییر رنگی از خود نشان نمی دهند.

لمینت دندان کاربرد زیادی برای دندان های سیاه دارد. برخی از دندان هایی که در طول زمان سیاه شده اند را نمی توان با هیچ راهی سفید کرد اما لمینت دندان به دلیل اینکه یک پوسته بر روی دندان قرار می دهد، دیگر آن سیاهی دیده نمی شود و فرد می تواند حس تازه ای در خود داشته باشد.در اصل لمینت دندان برای افرادی که به دنبال زیبایی هستند ایجاد شده است اما فواید پزشکی زیادی هم دارد. شخصی که می خواهد لمینت دندان را بر روی خود انجام دهد در ابتدا باید دندان های سالمی داشته باشد. به همین علت پزشک دندان های او را بررسی می کند و اگر مشکلی در آنها وجود داشته باشد، برطرف می کند و پس از آن لمینت دندان را بر روی شخص انجام می دهد. به همین دلیل دندان ها دوباره سالم می شوند.

 

لمینت ها به چه صورت بکار می روند؟

لمینت دندان در چندین مرحله انجام می شود. اگر لمینت سرامیکی آماده باشد و خود فرد همکاری لازم را با پزشک انجام دهد می توان لمینت دندان در یک روز تمام کرد اما به طور کل لمینت دندان بیش از دو روز طول نمی کشد و پزشک سعی می کند در زمان سریعی کار را انجام دهد. در مرحله اول پزشک دندان را به طور کامل بررسی می کند. تمام ایراد های دندان ها را برطرف می کند و به طول چند دهم میلی متر سعی می کند تراشکاری های خاص خود را انجام دهد.

در مرحله دوم پزشک نیاز به قالب گیری دندان ها دارد. همانطور که گفته شد در افرادی که لمینت سرامیکی شان آماده است تمام کار ها در یک روز انجام می شود اما در افرادی که این پوسته آماده نیست میان جلسات یک هفته فاصله دارد. پزشک بعد از انجام قالب گیری جلسه بعد را یک هفته دیر تر انجام می دهد تا بتواند در آن یک هفته پوسته مورد نظر را در آزمایشگاه تولید کند.

 

ضرر های لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

حال که از فواید انجام لمینت دندان گفته شد، وقت آن است که با برخی از معایب این درمان هم آشنا شوید و بدانید که چه مشکلاتی را ممکن است برای شما ایجاد کند. پزشک بعد از آنکه دندان های شما را بررسی کرد، نیاز به ساخت پوسته ها برای انجام لمینت دندان دارد که خود نمی تواند در مطب چنین کاری را انجام دهد. این پوسته ها در آزمایشگاه های مخصوصی انجام می شوند و همین باعث می شود که تاخیر زیادی در روند درمان شما ایجاد شود. اگر بخواهید از لمینت سرامیکی استفاده کنید حداقل یک هفته طول می کشد که پوسته های شما ساخته شود.

درست است که در جمله های بالا تر بیان شد که لمینت دندان مقاومت زیادی دارد اما باز هم شخص باید مراقب دندان های خود باشد. فشار زیاد بر روی لمینت می تواند پوسته را از دندان جدا کند یا آن را بشکند که نیاز به ترمیم مجدد و انجام پروسه های تکراری دارد. لمینت دندان می تواند خرج های زیادی داشته باشد. 

عوامل وابسته به مقاومت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

بسیاری از افرادی که لمینت دندان را بر روی دندان های اصلی خود انجام می دهند می خواهند بدانند که چه عواملی باعث می شود لمینت دندان آنها آسیب نبیند. عوامل زیادی وجود دارد که استحکام لمینت دندان شما را افزایش می دهد. دکتر باید یک بررسی دقیق از دندان های شما داشته باشد تا بتواند نحوه آرایش آنها را تحلیل کند و همچنین ارزیابی مربوطه اش را به آزمایشگاه ارسال کند.

به همان میزان که فک شما باز و بسته می شود استحکام لمینت دندان هم تغییر می کند. هرچه فک ها با فشار کمتری بسته شوند استحکام لمینت دندان بالا تر خواهد بود. پزشک باید اندازه دندان ها را به دست آورد. اندازه ای که لمینت دندان دارد نباید تفاوتی با دندان های اصلی داشته باشد تا به خوبی نصب شوند. در چنین حالتی لمینت دندان استحکام مناسبی از خود نشان می دهد. موادی که لمینت دندان از آن ساخته می شود بسیار مهم است. برای استحکام بالاتر باید از موادی همچون نانو ذرات استفاده شود که استحکام زیادی را وارد لمینت دندان می کنند. برخی از پزشک ها تنها از یک مدل لمینت دندان برای تمامی بیمار های خود استفاده می کنند که این روند اشتباه است. هر بیماری نیاز به یک نوع خاصی از لمینت دندان دارد زیرا دندان های هر شخص با شخص دیگر متفاوت است و چیدمان خاص خود را دارد.

فردی که لمینت دندان را بر روی خود انجام داده است باید همیشه سعی کند بهداشت دندان های خود را رعایت کند. مثلا باید از مسواک و نخ دندان استفاده کند تا چیزی باعث کم شدن استحکام لمینت دندان نشود. هر دندان نیاز به یک نوع تراش مشخصی دارد. مثلا یک دندان باید تراش های عمیقی در خود داشته باشد اما یک دندان دیگر اصلا نیاز به تراشی ندارد. این تراش ها بستگی به خود پزشک دارد که چقدر به دندان ها آگاهی دارد. هر چه تراش ها دقیق تر باشند استحکام لمینت دندان بیشتر خواهد بود.

میزان عمر لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

یکی از دغدغه های کسانی که می خواهند لمینت دندان را انجام دهند این است که از میزان عمر دقیق لمینت دندان خبری ندارند. در حقیقت باید گفت که لمینت دندان به نوعی طراحی شده است که هیچوقت از دندان جدا نشود. در حقیقت شعار لمینت دندان هم همین است و همیشه بر روی دندان قرار خواهد داشت. این اصل زمانی تحقق پیدا می کند که پزشک شما به خوبی روند نصب لمینت دندان را بر روی شما انجام داده باشد و در کنار ان شما هم مراقبت های کافی و لازم را از دندان خود داشته باشید تا بتوانید همیشه از آنها استفاده کنید.

عوامل زیادی هستند که می توانند عمر لمینت دندان شما را کم کنند. یکی از این عامل ها هوای سرد یا گرم است. زمانی که دندان های شما در هوای سرد و گرم قرار داشته باشند ممکن است که باعث آسیب دیدگی شوند و همین می تواند عمر لمینت دندان را کم کند. همچنین در کنار آنها مواد سفتی مانند ته دیگ و میوه های سخت می تواند عمر دندان ها را کم کند. فرد برای اینکه لمینت دندان های مقاومی داشته باشد باید از چنین مواردی دوری کند و آنها را دور از دندان های خود نگه دارد.

 

هزینه لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

گاهی هزینه های زیادی در کنار خود هزینه لمینت دندان وجود دارد. مثلا فرد ممکن است مشکلات زیادی را در دندان ها و لثه های خود داشته باشد که ابتدا باید آنها را برطرف کند و تمام این کارها هزینه های خاص خود را دارند. مواد اولیه مرغوب هزینه های بیشتری دارند و نوع دندان شما تعیین کننده میزان هزینه است. اگر دندان شما نیاز به تراشکاری زیادی داشته باشد قطعا قیمت بیشتر خواهد بود. سرامیک ها و کامپوزیت ها از جنس های متفاوتی ساخته شده اند. گاهی همین نوع جنس می تواند قیمت را چندین برابر تغییر دهد.

عوامل موثر بر روی هزینه لمینت دندان

در بخش بالاتر به طور کلی در مورد هزینه های لمینت دندان بحث شد. حال در این بخش به طور تخصصی بر روی عواملی که قیمت لمینت دندان را کاهش یا افزایش می دهند بحث می شود و شما با آنها آشنا خواهید شد.

میزان تراشی که پزشک باید بر روی دندان های شما انجام بدهد هرچقدر که کمتر باشد هزینه درمان هم نیز پایین تر می آید.

  • زمان بخش مهمی از قیمت است.

هرچقدر که زمان بیشتری بر روی درمان شما لحاظ شود، قیمت هم افزایش پیدا می کند. فرم هر دندان متفاوت است و تراشکاری های آن زمان خاص خود را دارد. مثلا دندان ها کانین زمان بیشتری را برای تراشکاری لازم دارند در صورتی که دندان های جلویی زمان کمتری را می خواهند.

  • دقت هم در کنار زمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

همچنین پزشک برای دقت بیشتر خود ممکن است از وسیله هایی استفاده کند که هرکدام از آنها هزینه های خاص خود را دارند. به همین دلیل پزشک بنا بر دقت کافی خود، هزینه را تغییر می دهد.

  • نوع تراش هایی که برای هر فرد انجام می شود متفاوت است.

تراش های طولانی مدت و سخت نیز هزینه های زیادی دارند و تراش هایی که در زمان کمی انجام شوند هزینه خاصی را برای بیمار ایجاد می کنند. البته گاهی هم تراش ها بر اساس نوع پوسته ها صورت می گیرد.

  • یک ماده قالب گیری برای شما استفاده می شود که هزینه متفاوتی دارد.

اگر بخواهید از یک ماده مناسب استفاده کنید که تغییر ابعادی در دندان های شما ایجاد نکند، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. معمولا تغییر ابعاد می تواند مشکلات زیادی را در نصب پوسته ها ایجاد کند.

  • شفافیت و رنگ هایی که شما از آن استفاده می کنید متفاوت است.

هرچقدر به دنبال شفافیت بیشتر و رنگ سفید تر برای خود باشید، هزینه انجام لمینت دندان هم بالاتر می رود. به همین دلیل باید انتخاب عاقلانه ای در این بخش بر اساس دندان های خود داشته باشید. تمامی این موارد می توانند تاثیرات زیادی بر روی قیمت لمینت دندان داشته باشند و تعیین کننده قیمت نهایی هستند.

سلامت دندان ها و زیبایی آن های یک امر واجب برای نشان دادن شخصیت قدرتمند و مطمئن است، در عین حال مراقبت نکردن از سلامت دهان و دندان میتواند عواقب زیادی از جمله خطر سلامتی، هزینه و … داشته باشد.
ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر فربد همواره در تلاشیم تا بهترین نتیجه درمانی و زیبایی را با بالاترین ماندگاری و به روزترین تجهیزات دندانپزشکی به بیماران خود هدیه دهیم

لبخندی زیباتر هدیه ما به شماست.

تهران، سهروردی شمالی، زیر پل سیدخندان، خیابان برازنده، ساختمان برازنده، طبقه دوم
شماره های تماس:
02188766204
02188755486
ما را در اینستاگرام هم دنبال کنید

www.farbod-dentistry.com